Vnetje mehurja in simptomi
Vnetjem mehurja so pogosteje podvržene ženske. Razlog za to je predvsem v tem, da je sečnica dolga le približno 5 cm, zato mikroorganizmi, ki povzročijo okužbo, dokaj zlahka vstopijo v mehur ali nožnico in se tam naprej razmnožujejo. Ugodne razmere za razmnoževanje bakterij pa med drugim ustvarja nepopolno uriniranje, zastajanje oziroma uhajanje urina.
Najpogostejša oblika vnetja je bakterijsko vnetje, ki ga povzroči bakterija Escherichia coli. Bakterija, ki se sicer nahaja v črevesu človeka, iz zadnjika ali nožnice po sečnici prodre v mehur. Zaradi anatomije telesa (ženska sečnica je krajša od moške, prav tako pa je njeno ustje bližje zadnjiku), je tovrsten prenos bakterije pri ženskah precej pogostejši, kot pri moških.
Pri težavah z vnetji sečil morajo biti še posebej previdne nosečnice, saj lahko resno vnetje predstavlja veliko nevarnost za otroka.
Simptomi
- pekoča bolečina med uriniranjem,
- pogosta in nujna potreba po uriniranju,
- občutek, da mehurja ne moremo izprazniti do konca,
- vročina in mrazenje,
- bolečina v spodnjem delu trebuha,
- bolečina v ledvenem predelu.
Kaj lahko naredite sami?
- Pogosto in popolno praznjenje mehurja. Pri praznjenju mehurja zelo pomembno vlogo igrajo mišice medeničnega dna, ki omogočajo odpiranje in zapiranje sečnice, nožnice ter analne odprtine. Če mehurja ne moremo izprazniti do konca, se seč zadržuje v mehurju.
- Pazite na higieno.
- Pred spolnim odnosom se umijte okoli spolovil, prav tako naj to naredi tudi vaš partner.
- Uporabljajte neodišavljene toaletne stvari in se izogibajte vaginalnim dezodorantom.
- Med uriniranjem uporabljajte WC pručko. V čepečem položaju se mehur izprazni bolj temeljito, kot v sedečem položaju, nepopolno izpraznjen mehur pa je lahko vzrok za vnetje.
Hemoroidi in simptomi
Hemoroidi se najpogosteje razvijejo kot posledica napenjanja pri odvajanju blata, povzroči pa jih lahko tudi pritisk zarodka med nosečnostjo. Več >>>
Crohnova bolezen
je kronično vnetna črevesna bolezen (KVČB), ki se najpogosteje pojavlja na spodnjem delu tankega črevesa in na debelem črevesu. Simptomi se med posamezniki precej razlikujejo. Več >>>
Rak debelega črevesa
Tveganje za razvoj raka na debelem črevesu in danki povečujejo starost… Več >>>
Vnetje mehurja
Vnetjem mehurja so pogosteje podvržene ženske. Razlog za to je predvsem v tem, da je sečnica dolga le približno 5 cm. Več >>>
Zaprtje in prebavne motnje
Zaprtje je prebavna motnja, ko človek z mučnim napenjanjem izloči majhne količine blata. Več >>>
Hemoroidi v nosečnosti in po porodu
Težave s hemoroidi ima skoraj polovica nosečnic. Najpogostejši vzrok za razvoj hemoroidov v nosečnosti… Več >>>
Kako deluje WC pručka
V čepečem položaju se mišica zapiralka sprosti in črevesu omogoči, da se povsem izprazni. Več >>>
Menstruacija in sindrom toksičnega šoka
Sindromu toksičnega šoka so najbolj podvržene ženske med menstruacijo. Več >>>